Druhy papriček

Naga Jolokia

Naga Jolokia známá též pod názvy Nagahari, Bhut Jolokia či Bih Jolokia  je druhem čilli papričky patřící do rodiny Capsicum chinense, stejně jako např. papričky Habanero, Scotch Bonnet nebo Red Savina.
Svůj původ má na severovýchodě Indie a pěstuje se hlavně ve státech Assam, Nagaland a Manipur. Od roku 2007 je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejpálivější paprička světa s SHU kolem 1.000.000 (míra pálivosti samozřejmě závisí na klimatu ve kterém je pěstována), když z trůnu sesadila předchozí rekordmanku papričku Red Savina s SHU kolem 577.000.

Rostlina má zelené stonky, tmavě zelené listy, a bílé květy. Výška rostliny se pohybuje zhruba od 45 do 120 cm. Listy dosahují délky 10 až 14 cm a šířky 5,5 až 7,5 cm. Plody jsou protáhlé 5 až 8,5 cm dlouhé a v průměru dosahují šířky cca 2,5 - 3 cm. Barva se mění při dozrávání ze zelené (90.den) na oranžovou či červenou (120.den). Plody i pěstitelské podmínky jsou velmi podobné papričkám Habanero.

Tato paprička má ovocnou vůni. V sušeném stavu má zajímavou sladkou chuť připomínající sušené banány. Po konzumaci dokáže tato paprička vyvolat obrovskou ?bolest?, která trvá zhruba 30 minut a měla by proto být konzumována s extrémní opatrností. Při jakékoliv manipulaci s touto papričkou se také doporučuje nosit rukavice , popřípadě si vždy umýt ruce a nedotýkat se citlivé oblasti těla, jelikož  už nezralé zelené plody dosahují obrovské pálivosti.

 

Jalapeňo

Paprička Jalapeňo, která získala své jméno podle města Xalapa v Mexiku, je zřejmě nejznámnějším a také nejoblíbenějším druhem chilli papričky na světě.
Jalape?os jsou malé (5 cm) až středně velké (9 cm) chilli papričky o šířce cca 3,5 cm, jejichž pálivost dosahuje 2 500 až 8 000 (SHU).

Rostlina dosahuje výšky až 75 cm. Barva plodů se mění při dozrávání (65-90 den) ze zelené na červenou. Papričky jalape?os jsou velmi populární v mexické kuchyni, kde jsou považovány za jednu z nejdůležitějších ingrediencí. Používají se zde především na nachos, ve zbytku světa je často najdeme na pizze. Konzumují se na mnoho způsobů - jako sušené, mleté, syrové, marinované, pečené, uzené atd.
Vyuzená a vysušená paprička jalape?o je známá též jako chipotle.

Novinky

04. 02. 2024

DOVOLENÁ 5.2. - 9.2.
Z důvodu dovolených budou veškeré objednávky přijaté od 5.2. expedovány až v pondělí 12.2. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za případné komplikace


19. 12. 2023

Naskladněna řada nedostupného zboží. Opět skladem Daves Gourmet Ultimate Insanity, Da Bomb Ground Zero+Beyond Insanity,  omáčky od Marie Sharp 296 ml verze a spusta dalších.

Věrnostní slevy

Pikantní recepty

Chilli con carne

Chili con carne často známé jen jako chilli je kořeněné dušené pálivé jídlo. Hlavními přísadami jsou maso (obvykle hovězí nebo jehněčí) a chilli papričky. Některé druhy, často podle geografické polohy a pěstovaných plodin, mohou obsahovat také rajčata, cib

webdesign - webhosting: ceskyserver.cz